Kismamatorna
Kismamatorna
A munkahelyi tevékenység és az otthon végzett házi munka rengeteg mozgást igényel, de ezt a mozgást semmiképpen nem nevezhetjük szülésre felkészítő testmozgásnak. Éppen ezért elengedhetetlenül szükséges a célirányos, a terhesség normális lefolyását és a szülést támogató tornagyakorlatok ismerete és gyakorlása. Ezek a gyakorlatok akkor lesznek igazán eredményesek, ha a kismama időben elkezdi, és rendszeresen gyakorolja is ezeket.
A kismamatorna jótékony hatásai
- Korrigálja a testtartást, ezáltal megelőzi a derék- és hátfájást
- Javítja a közérzetet, növeli az önbizalmat
- Növeli az állóképességet
- Fejleszti az egyensúly- és koordinációs képességet
- Támogatja a nyirok- és vénás keringést ezáltal csökkenti a lábdagadást, a visszértágulatok kialakulását és megelőzi a vérrögösödést (trombózist).
A kismamatorna részei:
- a saját akarattól függő, a test minden részére kiterjedő lazítóképesség (relaxáció) elsajátítása,
- a helyes légzéstechnika megtanulása,
- a testtartást javító gyakorlatok begyakorlása,
- a terhesség és a szülés idején különlegesen igénybevett izmok és ízületek erősítése, rugalmasságának, teherbírásának fokozása,
- kis intenzitású aerob gyakorlatok,
- a medencefenék izmainak (gátizomzat) erősítése
A medencefenék izmok meggyengüléséhez a terhesség, a szülés, öregedés (ösztrogén szint csökkenése, ami befolyásolja a húgycső és a hüvely izmok rugalmasságát) és túlsúly vezet. A tünetek akaratlan vizeletcsepegésben (inkontinenciában), hüvely- és végbél gyengeségben, a kismedencei szervek süllyedésében, szexuális problémákban nyilvánulhatnak meg.
A kismamatornán való részvétel feltétele:
- 12. hetet betöltött terhesség
- Orvosi igazolás a tornára való alkalmasságról