Gyógytorna

Gyógytorna

A gyógytorna elsősorban a mozgásszervi elváltozások kezelési módja, célja a megbetegedett testrész működésének helyreállítása célzott gyakorlatokkal


Miért fontos a rendszeresen végzett gyógytorna?

  • Fájdalom csökkentés
  • Segít az izomerő fejlesztésben
  • Izom nyújthatóságot, rugalmasságot növel
  • Növeli az ízületi mozgástartományt
  • Javítja az egyensúlyt és koordinációt
  • Pozitív lelki hatás és a jó közérzet kialakítása

Milyen problémáknál ajánlott a gyógytorna?

  • Ízületi és izom fájdalom
  • Műtétre való felkészítés, műtét utáni rehabilitáció
  • Vénás keringési elégtelenségből adódó lábduzzadás
  • Inkontinencia (vizelettartási problémák)
  • Osteopososis (csontritkulás)
  • Sérülések: csonttörés, izom- szalaghúzódás

A páciens fizikai állapotának, mozgékonyságának megfelelően olyan egyénre szabott gyakorlatsort állítok össze, amelyet a páciens otthonában is biztonságosan végezhet a mozgásszervi problémáinak (fájdalom, gyengeség) enyhítése, megszüntetése céljából.


Gyógytorna fajták

Gerinctorna

A gerinctorna a gerinc görbületeit megtámasztó izmokat megerősíti, a megrövidült izmokat pedig nyújtja, így elérhetjük, hogy az ízületeket erősebb és rugalmasabb izmok támasszák meg, tehermentesítve a szalagokat és a gerinc porckorongjait. A gerinctorna során javul a mozgáskoordináció is. A rendszeres, végzett gerinctorna segít a gerinc deformitásának korrigálásában és a fájdalmak enyhítésében. A gerinctorna minden korosztály számára ajánlott, gyakorlatai könnyen elsajátíthatók, ezért a torna betanulása után egyedül is végezhetők.

A gerinctorna preventív céllal is ajánlott, mivel a mozgásszegény életmód, a sok ülés és stressz következtében kialakult gerincproblémák megelőzésében is segít.

Nyak-váll-, vállöv gyógytornája

Az ülő munkának és a mozgásszegény életmódnak köszönhetően szinte mindenki találkozott már visszatérő nyak-, váll- és hátfájdalmakkal, feszes, merev tarkótáji- és vállövi izmokkal. A könnyen megtanulható és rendszeresen elvégzett gyógytornával hamar megszabadulhat ezektől a panaszoktól .

Csípő- térd- és boka gyógytornája

Csípő-térd- boka ízületek átmozgatása azért fontos, mivel ezek az ízületek minden nap nagy terhelésnek vannak kitéve. A lábon elhelyezkedő, egyébként dinamikus csoportba tartozó izmok napjainkban statikus szerepet töltenek be. Az egy helyben állás, a helytelen tartás, a mozgásszegény életmód és túlsúly következménye lehet, az alsó végtag ízületeinek mozgástartományának beszűkülése, ami fájdalmas, merev ízületi mozgáshoz, és fájdalmas járáshoz vezethet.

Ne hagyja, hogy ezek a tünetek kialakuljanak, kezdjen el minél előbb rendszeresen mozogni!

 Vénás keringést javító torna

A mozgásszegény életmód, a hosszú ideig és rendszeresen egy helyben állás és ülés elősegítik a visszerek kialakulását. Sajnos a visszeres panaszok egyre fiatalabb felnőtteket érint. 

A vénás torna keringésfokozó hatása révén kiválóan alkalmas lábaink védelmére. Csökkenti a lábfájást, megelőzi a visszér és a trombózis kialakulását, javítja a vérkeringést, segíti a vénák kiürülését, ödémák felszívódását. Vénás torna javasolt szívbetegségek, szív-, ill. alsó végtag műtétek után, fekvőbetegség, ülő és állást igénylő munkák fennállásakor. A vénás torna akkor is ajánlott ha dagad, zsibbad, nehéznek érzi a lábát, ülő- vagy állómunka mellett, ha túlsúlyos vagy akár a fogamzásgátló tabletták szedésekor.

Gátizomtorna (intimtorna)

A gátizom torna nem más, mint a gyenge medencefenék izmainak erősítése.

A medencefenék izmok meggyengüléséhez a terhesség, a szülés, öregedés (ösztrogén szint csökkenése, ami befolyásolja a húgycső és a hüvely izmok rugalmasságát), túlsúly vezet. A tünetek akaratlan vizeletcsepegésben (inkontinenciában), hüvely- és végbélgyengeségben, a kismedencei szervek süllyedésében, szexuális problémákban nyilvánulhatnak meg.

Osteoporosis torna

A torna ajánlott csontritkulásban szenvedőknek, illetve akik szeretnék megelőzni a csontritkulást és szövődményeit. A torna a gerinc támasztóizmainak erősítésére fókuszál. Fontos az alsó végtag, a comb, a boka izmainak az edzése is.

Stretching

A stretching az ízületi mozgásterjedelem növelésének leghatékonyabb módja. A nyújtó gyakorlatok végzése növeli az izmok rugalmasságát, ezáltal csökken a sérülések (rándulások, húzódások) esélye.  A stretching segít az izommerevség oldásában, javítja az izom vérellátását, ezáltal az gyorsabban regenerálódik, hamarabb piheni ki az edzés okozta fáradtságot.